-
Wire Mesh Welding Machines
-
Reinforcing Mesh Welding Machine
-
Fence Mesh Welding Machine
-
Mesh Panel Welding Machine
-
Fixed Knot Fence Machine
-
Construction Mesh Welding Machine
-
Roll Mesh Welding Machine
-
Welded Wire Mesh Machine
-
Steel Grating Welding Machine
-
Razor Barbed Wire Machine
-
Chain Link Fence Making Machine
-
Steel Wire Drawing Machine
-
Wire Straightening And Cutting Machine
Airport Fence wire diameter 3.7mm mesh 50*200mm Wire Mesh Welding Machine
| Place of Origin | China |
|---|---|
| Brand Name | DIXUN |
| Certification | CE & ISO 9001:2015 |
| Model Number | DX-2500FA |
| Minimum Order Quantity | One set |
| Packaging Details | The spare parts and control cabinet will be loaded in wooden box. The main machine is nude packing.It need one 40 ft container. |
| Delivery Time | 30 working days |
| Supply Ability | 5 sets per month |
| Product Name | Wire Mesh Welding Machine | Longitudinal Wire | Pre-cut |
|---|---|---|---|
| Transverse Wire | Pre-cut | Number Of Welding Electrode | 51pcs |
| Size Of Welding Electrode | 30*30*30mm | Welding Transformer | 160kva*9pcs |
| Pulling Mesh Device | Servo Motor | Storage Capacity Of Longitudinal Wire Hopper | 1 Ton Wires |
| Wire Diameter | 3-5mm | Height Of Fence | 1000-2500mm |
| Highlight | 3.7mm wire mesh welding machine,airport fence wire mesh machine,50x200mm mesh welding machine |
||
Airport Fence wire diameter 3.7mm mesh 50*200mm Wire Mesh Welding Machine
Introduction of Wire Mesh Welding Machine
According to its structure, The wire mesh welding machine is divided into seven main sections: Longitudinal wire automatic feeding device, automatic material arranging, main mesh welding machine, transverse wire hopper automatic dropping, cyclic mesh pulling mechanism, bending machine (online bending), and robotic arm sheet picking and stacking. It features a novel design, a robust machine frame, and user-friendly operation, offering high cost-effectiveness.
Features of Wire Mesh Welding Machine
1. Online bending enables highly efficient and continuous operation. It eliminates the need for offline transfer and secondary positioning, seamlessly connecting with the previous process to achieve automated flow. This significantly improves production efficiency while avoiding the safety risks associated with manual handling.
2. Robotic arm sheet handling greatly reduces both the required number of workers and labor intensity.
3. The mesh pulling cart moves back and forth within its travel range to perform the mesh drawing action. This reduces welding resistance and saves space.
4. Automatic line wire feeding unit
1.Line wire storage device, 1T wires capacity.
2.Servo motor connect line wire feeder by synchronous belt, guarantee feeding accurately.
3.21 seconds can feed 61 line wires.
4.Servo motor controls line wire pushing.
1.Cross wire storage device, 1T wires capacity.
2.Step motor controls cross wire falling.
3.Specially designed cross wire feeder, guarantee cross wire straight when cross wire falling.
1.SMC brand air cylinder control welding.
2.Upper electrode base and lower electrode base are integrally cast in copper, water cooling type.
3.Welding electrode: 30*30*30mm, 6 sides use.
4.Cast type water cooling welding transformers.
Technical Parameters of Wire Mesh Welding Machine
| Model | DX-2500FA |
| Fence height | 1000-2500mm |
| Fence length | 2500mm |
| Longitudinal wire space | 50-200mm |
| Transverse wire space | 50-200mm |
| Welding resource | Air cylinder |
| Control system | PLC and touch screen |
| Push longitudinal wire motor | Servo motor 1.0kw |
| Drop longitudinal wire motor | Servo motor 1.0kw |
| The first time Pulling mesh motor | Servo motor 1.5kw |
| The second times pulling mesh | Servo motor 1.0kw |
| Motor of bending machine | 7.5kw |
| The third time pulling mesh after bending | Servo motor 1.0kw |
| Mesh stacking | Automatic |
| Required floor space | 30*10m |
Applicatioins of Wire Mesh Welding Machine
Highway guardrail, market isolation fence, municipal isolation fence, development zone isolation fence, factory isolation fence, ironwork guardrail, wharf guardrail mesh, residential community isolation guardrails.
Photos of Wire Mesh Welding Machine
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

